Sinema / Film

Abartıldığı Kadar Yoktu: KOCAN KADAR KONUŞ (Film/Sinema )

26 Mart 2015

kocan-afiş-620x320

Şebnem Burcuoğlu’nun çok satan ‘Kocan Kadar Konuş’romanından uyarlanan film bu toprağın kadınlarının daha çocukken nasıl koca bulmaya programlandıklarını anlatıyor.

         Filmin Konusu Kısaca Şöyle ; 

kocan-kadar-konus123

Efsun (Ezgi Mola ), İzmirli bir aileninbakımlı ve güzel bir anne ile emekli avukat bir babanın- üç kızından biridir. Kokoş bir anane ile bakımlı süslü bir teyze (Ebru Cündübeyoğlu) ve “sidikli “ kızı (Begüm Öner) ile iç içe yaşamaktadır. .

IMG_2380(1)

 

 

Çevresindekilerden farklı olarak, dış görünüşüne önem vermeyen, sürekli kitap okuyan, düşünen ve eleştiren, ideali olan bir meslekte -yani büyük bir yayınevinde editörlük- kariyerini ilerletmeye çalışan, bugüne kadar bazı erkeklerle -sürekliliği olmayan- arkadaşlıkları olsa da evlenmeyi aklına bile getirmeyen Efsun için ‘tehlike çanları’ çalmaya başlamıştır; çünkü, yaşı otuza dayanmıştır…Gerçi o çanlar, Efsun’un umurunda bile değildir; lâkin, geniş ailesinin genç ve yaşlılardan oluşan ‘kutsal kadınlar ordusu‘, bu konuda ondan çok farklı düşünmektedir.

Kokoş Ananesinin deyimiyle “İzmirli olmayan tek İzmirli kız, Efsun” dur:)))

kocan-kadar-konus-film-sinema (4)

İsterse sinek kadar olsun, yeter ki kocam olsun” mottosuna iman etmiş bu hatunlar korosu, (Anane,anne,teyze,kızkardeşler,sidikli kuzen ) evde kalmanın sınırına dayanmış Efsun’u bir an önce evlendirmek ve böylece, bir ömür boyu taşımak zorunda kalacağı “kız kurusu” etiketinden kurtarmak üzre harekete geçmişlerdir…Efsun’un kadınlığın kitabını yazmış İzmirli ailesi ise ona kadınlığı öğretmeye kararlıdır.

ekran-resmi-2015-03-24-15_41_45

 Türk kızı evlenmeden duramaz ve bu uğurda elinden geleni de ardına koymaz’  tesbitinin, toplumumuzun varlığı asla sorgulanamaz özellikli “temel teorem”lerinden biri olduğunu, yeniden hatırlatan bir film, Kocan Kadar Konuş..

ezgi-mola-mu-091504MO

Notlarım ;

-O kadar çok reklam yapıldığı için gülmekten gözlerimden yaşlar akacak sandım ama o derece KOMİK bulmadım .Senaryo basitti .Bazı sahneler çok “zorlama” olmuş.

– Daha çok lise/üniversite çağlarındaki gençlerin eğlenebileceği bir film. Bizim izlediğimiz seansta ,salonda genelde orta yaş ve üstü kesim vardı.İkinci yarıda çoğu çıktı gitti.

– Oyuncular -özellikle anne-teyze-anane-ve kuzen seçimi mükemmel oturmuş rollerine.Ezgi Mola’da rolünü harika yapmıştı .Ezgi’nin sevgilisi rolünü oynayan Sinan (Murat Yıldırım) ,pek olmamıştı .Ya da bilemiyorum ben bu oğlanı pek sevemediğim için, oynadığı hiç bir dizi/film vb.yapımlardan hoşlanmıyorum .

-Kostümler genel olarak çok güzeldi .

ekran-resmi-2015-03-24-15.41.57

-En sevdiğim sahne, hamam sahnesi idi. Kemal Sunal’ın Tosun Paşa filminin hamam sahnesi gibi çok güldürdü :))

 

Bunları da Beğenebilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Bırak