Amerikalılar bu tablo karşılığında gıda yardımı teklifi yaptı ama red cevabı aldı


-THE NIGHT WATCH (Gece Bekçileri )
Rembrandt 1606-1669 Dönemindeki sanatçılardan farklı olarak, geçmişi değil, devam eden hayatların hikâyesini resmetmeye çalıştı.

Tutkulu ve meraklı bir karakteri olması, onu farklı konuların resmini yapmaya itti.
En ünlü eseri ‘Gece Bekçileri’ ise kalabalığın içinde dinamik ve hareketli bir grup portresi olarak dikkat çeker.

Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenbuch komutasındaki şehir muhafızlarının gece devriyesinin anlatıldığı tablonun en önemli özelliği, Işık oyunları sayesinde esrarli bir hava yaratılmış olmasıdır.
Tabloda, Barok tarzın en önemli özelliklerinden işik gölge karşıtlığının, ressam tarafindan ustaca kullanılmasi sayesinde, tüm figürler canlıymış gibi algılanır.
II. Dünya savaşında, Amerikalılar Rembrandt’ın bu “Gece Devriyesi” tablosu karşılığında Hollanda’ya gıda yardımı önerdiler.

Hollanda reddetti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close
E-Bültene Kayıt Olmak İster misiniz?

Aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi yazarak kayıt olun. Blogda paylaşım yaptığımda e-mailinize bildirim gelsin. Böylelikle bütün yazılarımdan anında haberdar olursunuz :) Teşekkürler.