Demet'in Kitapları Tavsiyelerim

Bu Kitabı Mutlaka Okuyun: Enginar Mevsimi

17 Mart 2015

11074708_1428775067416810_4833089067073400565_n

 “Olay, paslı bir iğnenin deliğinden geçerken aniden kopan bir dikiş ipliğinin hazin sonu gibiydi resmen…”

Enginar Mevsimi, günümüz sosyal yaşantısıyla iç içe, gerçek yaşamı iyi tasvir etmiş bir roman. Yazar, içimizdeki duygulara başarıyla dokunmuş. Eser bir solukta kendini okutuyor….

Kitabın Konusu 

“Babası Türk, annesi İngiliz olan Necibe Simpson başarılı, tuttuğunu koparan bir köşe yazarıdır. Mutludur, kendini dünya vatandaşı gibi hissetmektedir. 2010 yılının yaz aylarını Bodrum’da geçirirken dönemin Türkiye’sinin en popüler iş adamlarından Ziya Kurt ile tanışır ve onunla evlenerek İstanbul’a yerleşir. Kurt ailesinin tüm mal varlığına bankalar tarafından el koyulmasının ardından da 2013’te Ziya ile birlikte Yunanistan’a kaçmak zorunda kalır.

Kısa bir bocalama dönemi ona ‘hayatın getirdiği yeni döngülere uyum sağlaması gerektiğini’ öğretmiştir. Oysa 2014’te Venedik’e yapacağı bir iş gezisinin hayatını çok farklı bir döngüye sürükleyeceğinden henüz habersizdir…”

Konusu anlaşılır bir şekilde dile getirilmiş, okuyucuyu sıkmadan bunaltmadan, akıcı bir dille anlatılmış, sürükleyici bir kitap.

Kitabı okurken, Yunanistan’ın Korinthos şehrinden, Venedik’in keşfedilmemiş kanalları “sortie” lere yolculuk yapıyorsunuz . En son 9 yıl önce gördüğüm Venedik’i tekrar görme isteği uyandı içimde …Korint Kanalı’na 3 yıl önce gitmiştim ama kitapta anlatılan ayrıntılar dikkatimi hiç çekmemiş meğer. Şimdi tekrar yolum düşsün de Korint Kanalı köprüsünün gemiler geçerken açılıp kapanmasını izleyeyim , Ziya’nın gittiği o çay bahçesine ben de oturayım istiyorum : )))

İçinde, insan ilişkilerine dair güzel tespitler  ve bolca altını çizeceğiniz beylik sözler var. Olay örgüsü ve kurgu mükemmel yapılmış. Yazarın bütün olayları birbirine ustaca bağlama yeteneğine hayran kaldım…

Merak duygusu yedirilmiş satırlara. Acaba ne olacak ne olacak diye heyecan içinde okuyorsunuz…

Halit’in hayatını okurken gözlerim yuvalarından çıkıyor, Ziya’ya üzülüyor, Tuğrul Hanlı’ya fena halde sinir oluyordum okurken….(Bir kitabın, okuru kanca gibi içine çekmesi, kendini kitabın içinde yaşıyor gibi hissetmesi ,yazarın ustalığının kanıtıdır.)

Kitabın sonlara doğru,Halit’in tüm dünyada görmek istediği yerleri anlattığı bir liste var. Listeyi not alın bir yere. Enteresan ve muhteşem öneriler var . O kısmı özellikle sevdim,çünkü seyahat etmeyi yeni yerler keşfetmeyi seviyorum.

Enginar Mevsimi’nde altını çizdiğim satırlar çok fazla oldu .Bunlardan bazıları;

  • -Tutku, hayal gücünü tetikleyen şiddetli bir fırtınadır.

  • -Aklına ne zaman ağır meseleler gelse, havadan sudan konuşmalarla gönlünü hafiflet. İyi geliyor.

  • -Eğer birinin hobi veya özel alanına izinsiz giriyorsan, karşılaşacaklarına da hazırlıklı olmalısın.

  • -Bazı duygular öyle yakıcıdır ki, adamı kavrulmuş sarı leblebiden beter eder.

  • -Kaybedecek hiçbir şeyim yok deyip gözlerine perde inen insanları artık daha iyi anlıyorum.

  • -Ne kadar cesur ve açık sözlü olursan ol, bu hayatta yediğin en esaslı darbeleri sadece kendine saklarsın.

  • -Bazıları ‘‘Geri gelmeyecek olan şeylere ancak hayalperestler üzülür,’’ diyecek kadar yalancı.

  • -Başkalarını kırmamak adına yapılan her fedakârlık, geleceğimizden çalınan sahnelerle dolu maalesef….

11070207_865812286815262_1111673669713391909_o

Ve daha o kadar çok ki …Siz en iyisi bir an önce Enginar Mevsimi’ni alın ,ve Necibe ile bir yolculuğa çıkarken, kendi cümlelerinizi altını çizin 😉 

Kitabı online satın almak isterseniz tık tık ….

 

*** Yeni yazılarımdan haberdar olmak isterseniz, facebook sayfamı beğenebilirsiniz .

Bunları da Beğenebilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Bırak