Demet'in Kitapları Genel Tavsiyelerim

“Bülbülü Öldürmek” kitabının yazarı,Harper Lee’nin yeni kitabı rekor kırdı

6 Eylül 2015

harper lee

 

Yayımlanan tek romanı ‘Bülbülü Öldürmek’ ile aldığı Pulitzer Ödülü hâlâ tartışılan Amerikalı yazar Harper Lee’nin 55 yıl aradan sonra tamamlanan yeni romanı ‘Go Set A Watchman’ (Git Bir Bekçi Dik) Amerika’da 13 Temmuz 2015’te raflarda yerini aldı .

1960’ta yayımlanan ilk romanı “Bülbülü Öldürmek” ile dünya çapında şöhret kazanan 89 yaşındaki Harper Lee’nin 55 yıl sonra çıkan ikinci kitabı “Go Set a Watchman” (Git Bir Bekçi Dik ) ABD’de satış rekorları kırıyor. Kitap, 2009’dan bu yana en çok satan kitap rekorunu elinde tutan Dan Brown’un ünlü “Kayıp Sembol” adlı romanını geride bıraktı. Online alışveriş portalı Amazon ise romanın “en çok ön sipariş verilen kitap” rekorunu kırdığını duyurdu. Eski rekor, 2007’de yayımlanan “Harry Potter ve Ölüm Yadigârları”na aitti. Bülbülü Öldürmek kitabından önce yazılmasına rağmen ilk romanın devamı olma özelliği taşıyan “Go Set A Watchman”in şimdiden 2015’in en çok satan kitabı olması öngörülüyor.

Kitap daha yayımlanmadan 2015’in yayıncılık olayı olarak nitelendirildi. 

Amerikan edebiyatının divası kabul edilen Harper Lee’nin ünlü kitabı ‘Bülbülü Öldürmek’in devam romanı olan kitabın ortaya çıkması heyecanla karşılanmış, edebiyat çevreleri tarafından yıllardır yayımlanması beklenmişti.

Harper Lee’nin bu kitabı 1950’lerin ortalarında yazdığı ancak yayıncısının tavsiyesi üzerine bir kenarda bıraktığı biliniyor.

Roman, ‘Bülbülü Öldürmek’ romanının baş kahramanı Scout Finch’in yetişkinlik yıllarını konu alıyor. 1950’lerin ortalarında ABD’nin güneyindeki hayali Maycomb kasabasında geçen romanda, Scout’un babası avukat Atticus Finch’i ziyaret etmek üzere New York’tan dönüşü anlatılıyor.

 ” Git Bir Bekçi Dik (Go Set A Watchman) ” Türkiye’de ise 7-15 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek 34.TÜYAP Kitap Fuarıyla aynı tarihte raflardaki yerini alacak.

 

 

 

 

Bunları da Beğenebilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Bırak