Sinema / Film

Cem Yılmaz ‘ın Yeni Filmi “Ali Baba ve Yedi Cüceler” e Çocukla Gitmemeli

26 Kasım 2015

ali baba ve yedi cüceler afiş

TEOG tatili nedeniyle, evde bunalan çocukları sinemaya götürmek istedik bir arkadaşımla. Çocuklara kalsa “Alaycı Kuş” adlı filme girmek istiyorlardı ama ben bilim kurgu/savaş  filmlerinden hoşlanmadığım için hepimizin ortak izleyebileceği bir film seçelim dedik ve  Ali Baba ve Yedi Cüceler’i izlemeye karar verdik.

Tamamı Bulgaristan’da çekilen , Bahçe cüceleri pazarlayan Şenay’ın(Cem Yılmaz) Bulgaristan’da yaşadığı maceraları anlatan “Ali Baba ve 7 Cüceler” Filmiyle ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum;

cem yılmaz şenay

 

-Öncelikle şunu belirteyim, filmden ve Cem Yılmaz’dan büyük beklentiler içinde olarak girmeyin salona. “Gülmekten gözlerimden yaşlar gelir” düşüncesi hiiç olmasın aklınızda. Tamam bazı sahnelerde başarılı replikler olmuş ama yine de çoook keyifle izlediğim bir film olmadı .

-Cem Yılmaz, rolünün hakkını layıkıyla vermişti gerçi. Ama ‘senaryo’ beni hiç sarmadı, bazı bölümlerde sıkıldım.

-Filmde Cem Yılmaz daha önce pek çok yapımda da tekrar ettiği gibi yine birden fazla karakteri canlandırıyor.
images
cem yılmaz
-Güzel mesajlar da vermiş filmde ;
Özellikle ilk bölümde Bulgaristan’daki halleri gerçekten seyre değer. Başta kayınbiraderi İlber (Çetin Altay) olmak üzere herkese kendini “Avrupa görmüş, eğlenmesini, yaşamasını bilen işadamı” olarak hava atmaya çalıştığı bölümler sadece güldürmüyor, bir çaresizliği de gözler önüne seriyor….
– Cem Yılmaz’ın birbirine zıt iki farklı karakterle kamera karşısına geçtiği filmde yaptığı göndermeler dikkatimi çekti. Soyfa çekimlerindeki bir sahnede “Kızlı erkekli kafeler var. Adamlar gelişmiş” sözüyle geçen yıl Türkiye’nin siyasi gündemine gönderme yaptığı sahneyi beğendim.

-110 dakika süren filmde Barış Manço’nun şarkılarına geniş yer verilmiş.

-Cem Yılmaz’ın, ‘Av Mevsimi’ ile son olarak ‘Son Umut’ filminde söylediği ‘Hayde’ türküsüne, Ali Baba ve Yedi Cüceler filminde de yer vermesi dikkatimi çekti. Türküyü söyledikten sonra senaryo gereği her iki filmde de ölen Yılmaz, ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’de bu kez türküyü söylediği sırada vurulunca kullandığı “Ulan bir kere de türkü söyledikten sonra ölmeyeyim ya” repliği güldürdü : )

-Filmde (özellikle ormandaki insan avı bölümlerinde) çok fazla küfür, kafa kesme, kulak kesme, silah şiddet vs. olduğu için, 13 yaşında olsalar da çocuklarla girdiğimize pişman olduk. Film 13+ olarak gösterimde ama bence 17+ olsa daha iyiymiş. Çocukların duymaması gerken çok çirkin küfürlere sıkca yer verilmişti.

Özet olarak ,

Cem Yılmaz Şenay ve Boris Manço rolunu hakkıyla oynamış. Ama senaryo çok ilgi çekici bir şey değil. Göndermeler güzel yapılmış. Ama çok komik eglenceli bir film değil.

 

****

***Yeni yazılarımdan haberdar olmak için facebook sayfamı beğenebilirsiniz

Bunları da Beğenebilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Bırak