Haribo Evrim Ağacı

Haribo şekerleme ile #soyağacı ve #evrim… 😊

Gregor Mendel tarafından genetik yasaları keşfedilmeden önce birçok doğa bilimci çiftleştiğimizde oluşan yavruların, anne ve babanın tam ortalama bir karışımı olduğunu düşünüyorlardı.

Yani tıpkı kahve ile krema karıştığında olan gibi bir karışım olduğu düşünülüyordu.

Buna Karışım Hipotezi (Blending Hypothesis) adı veriliyordu.

Ama Darwin gibi bilim insanları, bu tarz bir karışımın nihayetinde tüm popülasyonu birebir aynı yapacak şekilde saflaştıracağını öngördüler;

fakat tam açıklamayı yapan Gregor Mendel oldu.

Gen adı verilen biyokimyasal elementler, vücudun her hücresinde bulunuyor ve üreme sırasında a neden rastgele %50, babadan rastgele %50 olacak biçimde, bağımsız bir şekilde ayrışıyordu.

Sperm ve yumurta gibi üreme hücreleri de, nihayetinde vücut hücreleri olarak bu genetik bilgiye sahip olarak üretiliyordu.

#Mendel’in Almanca olarak yazılmış makalelerini okuyamayan #Darwin ise, üreme öncesi vücudun farklı hücrelerinden gemül adı verilen özel bilgi taşıyıcılarının üreme organlarına göç ettiğini düşünüyordu.

Bu düşüncenin bugün hatalı olduğunu, #GregorMendel’in açıklamasının büyük oranda isabetli olduğunu biliyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close
E-Bültene Kayıt Olmak İster misiniz?

Aşağıdaki kutuya e-mail adresinizi yazarak kayıt olun. Blogda paylaşım yaptığımda e-mailinize bildirim gelsin. Böylelikle bütün yazılarımdan anında haberdar olursunuz :) Teşekkürler.