Demet'in Kitapları

Kafka’nın Milena’ya olan Muhteşem Aşkı ve Mektupları: MİLENA’YA MEKTUPLAR

30 Mayıs 2015
kafka-milenaya-mektuplar

www.keyifdemeti.com

-Milenaya Mektuplar-

Çek asıllı bir yahudi olan Kafka, kitaplarını anadili olan Almanca’yla yazıyordu. Milena Jesenska da yazarın kitaplarını Çekce’ye çeviriyordu.

Kafka(aynı kızla iki kez nişanlanmak üzere) tam üç kez nişanlandı ama hiç evlenmedi. Nişanlı olduğu dönemde onun eserlerini Çekçe’ye çeviren güzel ve o sıralar evli olan Milena ile umutsuz bir sevgi ile mektuplaşmaya başladı…Kısa bir süre sonra arkadaşlıkları büyük bir aşka dönüştü ve iki üç kez görüşebildikleri üç yıl boyunca mektuplaştılar. Birbirlerini görmeden, karşılıklı mektuplaşmalarla tutku dolu bir aşka sürüklenen çift, 3 yıl süren mektuplaşmaları boyunca sadece 3 kez yüz yüze görüşebildi.

“Milena’ya Mektuplar” adlı kitap, bu 3 yıllık sürede Kafka’nın Milena’ya yazdığı mektupları içeriyor…

Kafka, Milena’nın mektuplarını hemen yok ettiği halde; Milena’nın mektupları saklaması nedeniyle , Milena nazi kampında öldükten sonra ortaya çıkıyor, bugünlere taşınıyor...(Kitabı okurken, Milena’nın da Kafka’ya yazdığı mektupları da okumak istiyor insan. Merak ediyor… Tek taraflı mektuplar olduğu için, bazı  insanlar hızlı ilerleyemediğini söylüyor, ama bir Kafkasever iseniz, hiç sıkılmadan okuyabiliyorsunuz… ) 

Kafka’nın neden Kafka olduğunu, neden bazı insanlar için bu kadar değerli olduğunu anlamak için okunması gereken bir  kitap bu …..

Dipnot: Kafka da Milena da hayatları boyunca verem hastalığıyla mücadele ettiler

Çok çeşitli yayınevlerinden çevirileri var piyasada .Ben üniversite yıllarındayken Adalet Cimcoz çevirisi okumuştum ve sevmiştim o yıllarda .Yıılar sonra (2014 de) kendi projem üzerinde çalışmak için-bir nevi ödev gibi- tekrar okuduğum panama yayınlarından olandı.Onda biraz sıkıldım .Ama Kafka’yı sevdiğim için, tüm kitaplarını severek okuyorum …..

-Kitaptan Sevdiğim Bölümler-

kafka-milena1

“Yanımda yürüyordun Milena, düşünsene yanımda..”

———-

“Tüm gece yağan yağmur nihayet durdu. Kutlayacağım bunu. Kutlama şeklim ise “size yazmak”… 

——–

“Yarım kalmış bir düş gibi. Önümden geçip gidiyorsunuz.

Masalar, sandalyeler, geçtiğimiz yer, hatta elbiseniz bile gözümün önünde..”

——–

kafka_
“Aklımdan çıkmayan şu hastalığınız.. Benim gibi öğüt verme konusunda pek de ümit edilmemesi gerek birinden yine de duymak isterseniz “kendinize iyi bakın”. Bunları da atlatırsınız. Sizden iyi haberler bekleyeceğim..
Sizden istediğim; çevirilerime bir anlık bile uykunuzu feda etmemeniz. Daha sonra vicdan azabı çekmek istemem.. Kendim için istiyorum. lütfen….”

—–

“Sevgili Bayan Milena, size Prag’tan sonra Meran’dan yazmıştım. karşılık vermediniz. Gönderdiğim o pusulacıklara karşılık beklemem yersiz,biliyorum.  Yazmadığınıza bakılırsa iyi olmalısınız. Bizler çoğunlukla iyi olduğumuz zaman susarız.”

———-

 

s-2440a27a1f01920513b4669f109f634f6b643cd3

“Geç geldi mektupların. sana ‘yavrucuğum’ dediğim için kızıyorsun yine bana haklısın..
Şakayı severim ama hepsinin altında birşeyler ararım. Dünkü mektubunda ne kadar çok kullanmışsın ‘ve’ kelimesini. Belki de bir aşağılama vardır bunda kimbilir…?

—–
“Saat gecenin biri ama sana bütün gün tek kelime yazmamış olmam beni rahatsız ediyor. Uyuyamıyorum bir türlü bu düşünce ile..
Seni kaybetmekten o kadar çok korkuyorum ki Milena. Bazen düşünüyorum da, eğer gerçekten insanlar mutluluktan ölebilselerdi benim çoktan ölmüş olmam gerekecekti. Ama ben aksine mutluluk sayesinde tekrar hayata döndüm..”

—–

images-1

“Bu gece de sana mutlu uykular dilerken her şeyimi sana veriyorum bir solukta!

Benim mutluluğum sende erimektedir. “

———————-

“Yürümeyi seven biri olarak ,
seni de yürütmüştüm daha ilk buluşmamızda.. Eğlenmiştik o gün, fazla eğlenmiştik.
Özledim!!
Seninle yürümeyi özledim, 
seni özledim…”

————-

*** Yeni yazılarımdan haberdar olmak isterseniz, facebook sayfamı beğenebilirsiniz .

 

Bunları da Beğenebilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Bırak