Demet Yazarlık Yolunda Günlük Sevdiklerim Tavsiyelerim

Luset Kohen Fins, Tam Bir “Yazar Adayı Koçu” Diyebilirim …..

4 Mart 2015

 

luset kohen fins

Yaklaşık 1 yıldan beri  İstanbul’da ki tüm Yaratıcı Yazarlık kurslarına gidiyorum .(Bu konuyla ilgili ,ve gittiğim tüm atölyelerle ilgili ayrıntılı yazıyı daha sonra paylaşacağım )

Genelde kısa süreli -en uzunu 3 ay- kurslar olduğu için çabucak bitiyor. Yazı yazma konusunda kendimi geliştirmek, yeni birşeyler öğrenmek(her kursun içeriği farklı) , yazmayı ve okumayı sevenlerle bir arada olmak, yazma hevesimi sıcak tutmak(ara verince tembelleşiyor insan), motive olmak ve edebiyatla iç içe olmak istediğim için, sürekli Yaratıcı Yazarlık eğitimleri veren yerleri araştırıyorum…

Lüset Kohen Fins’in Yaratıcı Yazarlık eğitimleri verdiğini facebooktaki bir reklamda gördüm.Tam da, Bilgi Üniversitesindeki Yaratıcı Yazarlık eğitiminin bittiği haftaya denk geldiği bir dönemdi.(Bu kurs da muhteşemdi! Dersi veren hocamız; yazar Celil Oker’e ve verdiği bilgilerin tadına doyamadım )

Zamandan Kazanım

Uluslararası Harper Collins altın madalya ödüllü yazar Luset Kohen Fins; tam da “Bilgi Üniversitesi de bitti, şimdi nereye gitsem?” diye düşünürken karşıma çıktı.

Bütün kurslar genelde haftada 1 gün olur. Lüset Hanım, haftada 2 gün yaparak, 1 ayda verilecek eğitimi 2,5 haftada bitiriyordu. Yani zamandan da kazanım olması işime yaradı…(Zeki ve akıllı  bir kadın olduğunu daha buradan anladım. Zaman kaybı yaşatmıyordu.)

Eğitimlerin, Salı ve Perşembe akşamları olması da beni memnun etti. Çünkü hafta sonu kurslarını sevmiyorum. Benim gibi, hafta sonları free olmak, hiç bir yere bağlı kalmak istemeyenler için  “Hafta içi ve Akşam” kursları en ideal bir zaman dilimi 😉

“2,5 Haftalık ,hızlandırılmış bir program. Kaybedecek birşeyim yok” diye düşünüp, kaydımı yaptırdım. Kendisiyle daha hiç tanışmadan, enerjisini ,pozitif ve verimli bir insan olduğunu da farkettim. Çünkü her telefona, her maile son derece ilgi alaka göstererek yanıt veriyor, bekletmiyor, hızlı iletişim kuruyor, kafamda hiç bir soru bırakmıyordu….Benim gibi yüzlerce kişiden email/telefon/mesaj geliyor olmasına rağmen, ve son derece yoğun biri olmasına rağmen, mutlaka mesajlara geri dönüyor olması, hiç tanımadığım birisi hakkında da pozitif ipucu veriyordu 😉

Hızlı iletişim kuran insan çalışkandır. Uyuşuk, tembel değildir.

Ertelemeyen, bekletmeyen insan  her zaman verimli insandır. (Ben öyle yazarlar tanıdım ki, 2-3 kitabı var olunca kendini dünya çapında ünlü biriymiş gibi gören, muhatap olmaktan-iletişim kurmaktan kaçan, mesajlara maillere   cevap vermeye üşenen, kendini entelektüel biri gibi görüp, insanlarla iletişimden kaçan …. )

10626167_668676446561329_7640028531263022944_o

 

Uzun lafın kısası, dün akşam ilk dersimizi yaptık .Tek kelimeyle :BÜ-YÜ-LEN-DİM !

Bir sürü Yaratıcı Yazarlık kurslarına gittim, kiminden çok güzel kazanımlar elde ettim (kimisi de vakit kaybıydı ) ama Lüset Hanımın son derece zekice aktardıgı bilgiler büyüledi beni .

Bir kitaba başlamadan önce neler yapmalıyız?

Nasıl çalışmalıyız? Nasıl yazmalıyız?

Hedefimiz neler olmalı?  Hayal gücümüzü kullanma teknikleri ,Giriş ve kanca cümleleri vs…

luset kohen fins yaratıcı yazarlık

Yazacağımız ideal yazı karakterine kadar ,satır aralıklarının kaç olması gerektigine kadar her türlü teknik detayları bile verdi. Düşünün bu daha ilk ders…Tam istedigim gibi; her saniyeyi “verimli “ kullanan bir eğitmen ….Boşa giden bir dakika bile yoktu.  ( Öyle bomboş geçen 3 saatlik dersler gördüm ki ,3 saatin toplam 5-10 dk sı bilgi içerikli.Gerisi lay lay lom,sohbet havasında geçen dersler ) Luset Kohen Fins’le dolu dolu geçen 2,5 saatin nasıl geçtiğini anlayamıyor insan.

 

Herkesin beklentisi farklıdır tabi, ama benim beklentilerimi karşılayan bir work shop olduguna dün akşam kesinlikle inandım.

2,5 haftada, aylarca süren kurslardan alacağımız bilgilerden çok daha fazlasını alarak yol katedecegimize inanıyorum ….

****

Not:Bu arada blogumu yeni açtım, ve bu benim ilk blog yazım : ))

Not 2:Bu notu son derste yazıyorum:

Muhteşem bir 2,5 hafta geçirdik .Luset Kohen Fins’le Yaratıcı Yazarlık atölyesinin tadına doyum olmadı…Hiç bitmesin istedik…Ve harika bilgiler edindik …

luset kohen fins yazarlık dersleri

 

(Luset Kohen Fins ile Yaratıcı Yazarlık atölyesinin iletişim bilgilerine  buradan ulaşabilirsiniz .)

***Yeni yazılarımdan haberdar olmak için facebook sayfamı beğenebilirsiniz

 

 

 

Bunları da Beğenebilirsiniz

2 Yorum

  • Reply Sedef Turan 6 Mart 2015 at 2:35 AM

    Ödevler gittikçe zorlaşacak. Tüyo vermek istemem ama sırlar epey önemli bir yer tutar hayatımızda…

  • Reply Çağla Mermer 6 Mart 2015 at 8:52 AM

    Demetcim merhaba insanın sevdiği keyif aldığı bu güzel aktiviteleri hayata geçirmesi çok ama çok güzel birşey,kendimden biliyorum en zevk aldığım hobim benim işim oldu biliyorsun. Bir solukta keyifle okudum yazılarını yolun açık olsun canım,ilk romanını bekleyenlerdenim☺️sevgiler

  • Yorum Bırak