Demet Yazarlık Yolunda Genel Tavsiyelerim

Yazmak Üzerine 10 Kural

29 Ekim 2015
yazı yazmak

keyifdemeti.com

 • 1.Yazar adayı, öncelikle kendine ve yazdıklarına güvenmelidir.
 • 2. Bir yazar, okuru gözetmeden, ün kazanmayı düşünmeden ve maddi beklentiler taşımadan, sadece kendisi için, yazma ânının o muhteşem hazzını duyumsamak için yazmalıdır.
 • 3. Gözlemler, birikimler, imgeler… yazara yol gösterir. Yazar, yaşananları dönüştürür, yapıtında hayatı yeniden estetize eder. O nedenle, bir yazar adayının edebi metin oluşturma sürecinde daha önceki okuma ve yaşantı birikimleri çok değerlidir.
 • 4. Öncelikle en iyi bildiklerinizden, en yakın çevrenizden başlayın; gözlemlediklerinizi ve yaşadıklarınızı kurgu, dil ve kişiler üzerinden edebi bir metne dönüştürmeye gayret edin.
 • 5. Yazmanın disiplin gerektirdiğini size sık sık anımsatacak olan bir defter tutun. Okuduklarınız, yaşadıklarınız ve gözlemlediklerinizden sizde kalanları bu deftere her gün yazmaya gayret edin. Defter ve kaleminizin- siz nereye giderseniz gidin- her an yanınızda olmasına dikkat edin ayrıca.
 • 6. Bir yazar adayı, yerli ve yabancı; klasik, modern ve post modern, her türde (roman, öykü, deneme, biyografi, anı vb.) edebi eserin yanı sıra felsefe, psikoloji, sosyoloji, siyaset bilimi ve diğer bilimsel, belgesel, düşünsel kitapları da okumalıdır. Günlük gazeteleri takip etmeli, zaman zaman izlediği TV yayınlarından toplumun eğilimlerini anlamaya çalışmalı; bireyi ve toplumu gözlemlemeli; toplumun iç dinamiklerini ve bireyin iç dünyasındaki kaosu keşfe çıkmalı, bol bol not tutmalıdır. Her gün gördüğümüz gerçeklere, yaşam ayrıntılarına, sıradanlığa dönüştürdüğümüz ve aşındırdığımız kimi olgulara yepyeni ve farklı bir bakış açısıyla bakabilen;  kendine özgü bir dil içinde dünyayı yeniden anlamlandırabilen, metin içi yaratıcı unsurları ve dengeleri iyi kurabilen, gayretli, disiplinli, sabırlı biriyseniz bir gün gerçekten iyi bir yazar olabilirsiniz.
 • 7. Yazarken dilin nitelikli ve yaratıcı biçimde kullanımı çok önemlidir. Başarılı kurgularınız olsa bile size özgü bir anlatım diliniz yoksa yazın emeğiniz boşa gidebilir. Okumak; insanın düş dünyasını genişlettiği gibi; dil bilinci ve yeteneğini de geliştiren en önemli eylemlerdendir.
 • 8. Yazma süreçlerinde düşlere ve kurguya yoğunlaşabilmek, kendi iç sessizliğinizi yaratabilmek de elbette çok önemlidir. Çevreniz gürültülü olsa bile kendi içinizde sessiz, sakin bir yaratım alanı açabilmelisiniz. Yazmak için önce kendinize ait sessiz bir oda değil, zihinsel yoğunlaşma gerekir. Yani yazmak; bir mekân değil bir yoğunlaşma ve kendi iç sessizliğini yaratma sorunudur. Bu bakımdan, yazar adaylarına zihinsel yoğunlaşmayı geliştiren yoga, meditasyon, konsantrasyon gibi çalışmalar yapmalarını da öneririm.
 • 9. Bir yazar adayı, yazma çalışmasına zaman zaman ara verip yakın çevrede kısa gezilere çıkmalıdır. Kırsalda, deniz kıyısında dolaşmalı; ormanlara, bahçelere, parklara yeşil alanlara açılmalı. Doğadan, temiz havadan destek almalıdır. Balık tutmalı; yürüyüş, koşu, yüzme gibi etkinlikler içinde olmalıdır. Yazar adayının edebiyat dışında da bir hobisi olmalıdır. El işleri, resim, müzik, sinema, fotoğraf vb. gibi farklı sanat dalları insanı ruhen besler.  Arkeoloji, sanat tarihi, mitoloji çalışmaları yapmak, bol bol seyahat etmek ve farklı yerler görmek de yazınsal yaratıcılığı güçlendirir.
 • 10. Elbette yazmak, yalnızlık ve içsel derinleşme gerektirir; ancak yazar adayının nitelikli bir sosyal çevresi de olmalı;  ara sıra okur ve yazarlarla buluşulan edebiyat günlerine, edebiyat etkinliklerine katılmalıdır. Bu ortamlarda, usta yazarların yaşama, konuşma ve yazma tarzlarına dikkat etmeli; onların örnek alabileceği yönlerini görebilmelidir. Yazar adayı, ustaları örnek alırken “kendi” kalabilmeli; giderek özgün ve farklı olmayı başarmalıdır.
 •                            *********

Facebook sayfam —>Keyif Demeti 

Bunları da Beğenebilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Bırak